Effektive redskaber, der gør dig til den bedste leder
Lær praksisnær, hands-on ledelse, der virker i dagligdagen.
Vi gør det let for dig. Du kan komme direkte fra dit job uden at skulle læse tykke bøger inden, at du starter.
– vi bruger al den viden, du allerede har, så du bliver den bedste leder.Du får kørekort til praksisnære ledelsesdiscipliner og lærer, hvordan du opnår følgeskab som leder.
Resultatet er bedre trivsel og mere trofaste medarbejdere.
Undervisere med praktisk erfaring
Dine undervisere har selv arbejdet med ledelse.
De støtter dig i din udvikling og hjælper dig på din vej.
De har teoretisk viden og mange eksempler fra den virkelige verden.
Hands–on ledelse
I undervisningen bruger vi eksempler og cases, der kommer fra hverdagens ledelse. Gerne med eksempler fra kursisternes hverdag.
Du integrerer dine nye kompetencer, imens du reflekterer og lærer undervejs.
Hæv refleksionsniveauet
Implementeringen hos dig er noget af det vigtigste.
Vi hjælper dig til at gå i dybden med ledelse, hvor stammer problemerne fra og hvordan løser vi dem?
…også alt det, der er svært som konflikthåndtering og den svære samtale.
“Lav ledelseskvalitet kan føre til både lavere produktivitet, mere stress og større sygefravær, viser den nye rapport, der peger på et væsentligt forebyggelsespotentiale gennem styrket ledelse.”
FTF rapport
Dokumenteret kvalitet
Vores kursister bedømmer os efter alle kurser på en skala fra 0-10, hvor 10 er det bedste. Vores kursister er meget tilfredse med vores indsats, og efter kurset er Den grundlæggende lederuddannelse bedømt således:
Kurset har lært mig det, der var formålet – 9,4
Jeg takler konflikter bedre
”Konflikthåndtering var mit største problem, men efter dette kursus synes jeg at jeg kan takle det bedre”
Benny
Leder, sportsklub
Ny indsigt
“Jeg har fået indsigt i en masse nye værktøjer og derved kan jeg takle hverdagens problemer på en helt anden måde”
Heine
Leder produktionsvirksomhed
Håndgribeligt stof
”Vi var flere fra flytte- og transportbranchen med de samme problematikker, så der var god dialog og sparring mellem os.
Vores underviser Carina var god til at gøre stoffet håndgribeligt med eksempler, vi alle kunne relatere til.”
Mikkel Bryde
driftsleder i Bryde & Sønner A/S
Jeg lærte en masse
”Dagene på uddannelsen gik hurtigt, fordi undervisningen var spændende, og jeg lærte en masse ting, som jeg nu bruger i mit arbejde.
Underviserne var super dygtige, og man var ikke i tvivl om, at de havde en stor viden og erfaring fra branchen.”
Mette
Nystrup og Øskov
Viden og værktøjer
”Den Grundlæggende Lederuddannelse har givet mig en masse viden og værktøjer, som jeg efterfølgende har kunne anvende i mit arbejde.
Det var tydeligt at mærke, at vores underviser Carina var faglig kompetent, hvilket var med til at sikre et højt niveau i undervisningen.
Jeg vil gerne anbefale uddannelsen til andre, der overvejer at tage en lederuddannelse.”
Thomas Geerk Jørgensen
Vandel Gokart
Dansk Industri – Dansk Erhverv – Kommunernes Landsforening – HK – Lederne
har udvilklet Den grundlæggende lederuddannelse. De udgør Referencegruppen for Ledelse, der er en del af efteruddannelsesudvalget for Handel, Administration, Kommunikation & Ledelse.
Nye værktøjer til dig
Vi inviterer dig indenfor i den teoretiske del af ledelses verdenen og blander det med bedst praksis og din metode. Sammen skaber vi refleksionsrum, der skaber ny viden for dig. Ny viden du straks kan arbejde med, så du bliver en leder, man har lyst til at følge.
Det kalder vi praksisnær undervisning. Det kan bruges af dig, direkte i din virksomhed.
Med greb, der gør dig sikker og tryg, når de svære beslutninger skal træffes, den svære samtale holdes eller konflikter bearbejdes, får du værktøjer, der både støtter og hjælper dig i mål.
Er det nu, du skal tage næste skridt? Er det nu, du skal blive den leder, du drømmer om?
Du lærer blandt andet at:
- Motivere dine medarbejdere til at opnå de ønskede resultater
- Give dine medarbejdere feedback og anerkendelse
- Være klar og tydelig i din kommunikation
- Skabe trivsel i dit team
- Afholde effektive og involverende møder
- Løse konflikter og afholde vanskelige samtaler
- Tilpasse din lederstil til forskellige situationer og medarbejdere
- Finde din egen stil som leder.
Hver tredje dansker skifter job på grund af dårlig ledelse
Flere undersøgelser viser, at dårlig ledelse er den hyppigste grund til, at vi danskere skifter job. I undersøgelserne tegner der sig et billede af ledere, der mangler de basale ledelsesmæssige kompetencer. De har fokus på at nå et mål, men glemmer vigtigheden i at inddrage, motivere og lede deres medarbejdere.
For at blive den bedste leder for dine medarbejdere er det essentielt, at du er klædt ordentligt på til at varetage lederrollen. Det sikrer vi, at du bliver ved at tage Den grundlæggende lederuddannelse.
Stå stærkere som leder efter kun 4-6 måneder
Den grundlæggende lederuddannelse giver dig alle de værktøjer, som sikrer, at du kommer til at stå stærkt som leder. Uddannelsen fordeler sig over 15 dage og er opbygget af 6 moduler á 2-3 dages varighed. De seks moduler er fordelt over 4-6 måneder.
Modul 1 – Ledelse og det personlige lederskab
Modul 2 – Kommunikation som ledelsesværktøj + Mødeledelse
Modul 3 – Lederens konflikthåndtering og vanskelige samtaler
Modul 4 – Situationsbestemt ledelse
Modul 5 – Forandringsledelse
Modul 6 – Ledelse af grøn omstilling og bæredygtighed
Er det nu, du skal opkvalificeres?
Så tilmeld dig Den grundlæggende lederuddannelse allerede i dag, så du sikrer dig en plads på det ønskede hold.
Pris
Hvis du er berettiget til AMU tilskud er prisen kr. 2.880,-
Hvis du er i arbejde og har en videregående uddannelse, kan du desværre ikke få tilskud til uddannelsen. Din pris er 9.596,16 kr.
Kontakt os på tlf. 70 60 65 00, hvis du er i tvivl om din pris.
Din undervisningsplan
Datoer
Undervisningen foregår både i Brøndby, Herning og Brabrand
Brøndby og Herning: start 12. april 2023. Slut: 4. oktober 2023
Undervisningsdage:
Modul 1 – Ledelse og det personlige lederskab (3 dage): d. 12.-14. april 2023
Modul 2 – Kommunikation som ledelsesværktøj + Mødeledelse (3 dage): d. 10.-12. maj 2023
Modul 3 – Lederens konflikthåndtering og vanskelige samtaler (2 dage): d. 20.-21. juni 2023
Modul 4 – Situationsbestemt ledelse (2 dage): d. 8.-9. august 2023
Modul 5 – Forandringsledelse (3 dage): d. 5.-7. september 2023
Modul 6 – Ledelse af grøn omstilling og bæredygtighed (2 dage): 3.-4. oktober 2023
Online: start 19. juni 2023. Slut: 7. juli 2023
Undervisningsdage:
Modul 1 – Ledelse og det personlige lederskab (3 dage): d. 19.-21. juni 2023
Modul 2 – Kommunikation som ledelsesværktøj + Mødeledelse (3 dage): d. 22.-26. juni 2023
Modul 3 – Lederens konflikthåndtering og vanskelige samtaler (2 dage): d. 27.-28. juni 2023
Modul 4 – Situationsbestemt ledelse (2 dage): d. 29.-30. juni 2023
Modul 5 – Forandringsledelse (3 dage): d. 3.-5. juli 2023
Modul 6 – Ledelse af grøn omstilling og bæredygtighed (2 dage): 6.-7. juli 2023
Brøndby og Brabrand: start 15. august 2023. Slut: 14. december 2023
Undervisningsdage:
Modul 1 – Ledelse og det personlige lederskab (3 dage): d. 15.-17. august 2023
Modul 2 – Kommunikation som ledelsesværktøj + Mødeledelse (3 dage): d. 12.-14. september 2023
Modul 3 – Lederens konflikthåndtering og vanskelige samtaler (2 dage): d. 10.-11. oktober 2023
Modul 4 – Situationsbestemt ledelse (2 dage): d. 31. oktober – 1. november 2023
Modul 5 – Forandringsledelse (3 dage): d. 21.-23. november 2023
Modul 6 – Ledelse af grøn omstilling og bæredygtighed (2 dage): 13.-14. december 2023
Praktisk information
Brøndby
Sted: Kirkebjerg Allé 90, 2605 Brøndby.
Kantine: Der er kantine på skolen, der kan benyttes i dagstimerne. Der vil være gratis kaffe, te og vand.
Mulighed for køb af forplejning: Der er mulighed for at købe dagsforplejning for 100 kr. pr. dag. Hør nærmere og bestil senest 5 dage før kursusstart på tlf. 43 42 54 25.
Parkering: Der er p-pladser ved skolen. Kom i god tid, hvis du vil være sikker på at få en p-plads.
Bus: Hvis du er med bus, kan du tage bus 22 eller 300S og stå af ved Kirkebjerg Torv (Park Allé). Herfra er der ca. 270 m. Du kan også tage bus 500S og stå af ved Tranehaven. Herfra er der ca. 600 m.
Herning
Sted: Sandagervej 10, 7400 Herning
Kantine: Der er ingen kantine, men en frokoststue hvor det er muligt at spise medbragt mad. Her er der opstillet køleskabe. Der vil være gratis kaffe, te og vand.
Parkering: Der er gode parkeringsforhold ved skolen, hvor der er parkeringspladser rundt om bygningen.
Bus: Skal du med bus kan du tage bus nr. 6 og stå af ved stoppestedet ”Mads Eg Damgaards Vej/Hedelandsvej” lige foran uddannelsesstedet.
Er du med tog kan du stå af ved ”Herning Messecenter St.”. Herfra er der ca. 1 km til uddannelsesstedet.
AMU-mål
49728 Ledelse og det personlige lederskab – 3 dage, 576 kr. for personer i AMU-målgruppen. For personer udenfor AMU-målgruppen: 1712,45 kr.
49729 Kommunikation som ledelsesværktøj – 2 dage, 384 kr. for personer i AMU-målgruppen. For personer udenfor AMU-målgruppen: 1.218,30 kr.
49730 Mødeledelse – 1 dag, 192 kr. for personer i AMU-målgruppen. For personer udenfor AMU-målgruppen: 724,15 kr.
49732 Lederens konflikthåndtering og vanskelige samtaler – 2 dage, 384 kr. for personer i AMU-målgruppen. For personer udenfor AMU-målgruppen: 1.218,30 kr.
49733 Situationsbestemt ledelse – 2 dage, 384 kr. for personer i AMU-målgruppen. For personer udenfor AMU-målgruppen: 1.218,30 kr.
49734 Forandringsledelse – 3 dage, 576 kr. for personer i AMU-målgruppen. For personer udenfor AMU-målgruppen: 1712,45 kr.
45251 Ledelse af grøn omstilling og bæredygtighed – 2 dage, 384 kr. for personer i AMU-målgruppen. For personer udenfor AMU-målgruppen: 1.218,30 kr.
Uddannelsen er underlagt den til enhver tid gældende AMU-lovgivning samt Bekendtgørelse af lov om godtgørelse og tilskud ved deltagelse i erhvervsrettet voksen- og efteruddannelse.
Kurset afsluttes med en AMU-prøve.
By
Startdato
Herning:
12.04.2023
Brøndby (UDSOLGT):
12.04.2023
Online:
19.06.2023
Brøndby:
15.08.2023
Brabrand:
15.08.2023
Varighed:
15 dage
Tid:
08:00-15:24
Pris: DKK 2.880,-
Næste holdstart:
Herning: 12.04.2023